Mity o budownictwie pasywnym

Coraz częściej serca Europejczyków podbija budownictwo ekologiczne, czyli energooszczędne. W naszym kraju zaś światło dzienne ujrzało dopiero przed kilkoma laty, dlatego też większość z nas tak naprawdę nie zdaje sobie z pozytywnych cech, którymi opatrzone jest owe rozwiązanie. Przez nieodpowiednią edukację, temat ten stał się obiektem wokół którego krążą nieprawdziwe informacje. Jakie?
Polacy są zdania, że budownictwo ekologiczne to bardzo duża inwestycja dla przeciętnego obywatela. Jest to jeden z najpopularniejszych mitów. Realia jednak pokazują, iż koszt budowy domu wedle standardów budownictwa energooszczędnego na początku jest o 10-15% wyższy aniżeli tradycyjne wybudowanie nieruchomości. Warto jednak wziąć pod uwagę o 70% niższe koszty eksploatacji i dziesięć razy mniejsze rachunki za ogrzewanie w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami. Statystyki te sprawia, że początkowo wyższy wkład finansowy zwrócić się po siedmiu latach użytkowania nieruchomości. Nieustanny rozwój technologii generuje coraz niższe kwoty związane z budową takiej formy nieruchomości. Dodatkowo, nie można nie doceniać znaczenia naturalnego budownictwa na nasze zdrowie i samopoczucie – użycie takich materiałów jak glina, impregnowane drewno czy tadelakt pozwala poczuć człowiekowi, że żyje w zgodzie z naturą, a użycie naturalnych farb i olei uchroni nas przed złymi skutkami, jakie mogą wystąpić przy używaniu syntetycznych, nienaturalnych materiałów. (Przydatne linki: Impregnacja drewnaTadelaktTynki z glinyNaturalne farby.
Nietrwałe domy pasywne
Wiele osób jest przekonana, że konstrukcje ekologiczne są nietrwale przez co nie są dostosowane do warunków panujących w naszym kraju. Nie jest to prawda. Budownictwo ekologiczne to masywna struktura którą opiera się na elementach drewnianych częściowo wzmacniających stalowymi. Dzięki temu nieruchomość ma wysoką odporność na ruchy tektoniczne, a także różnorodne drgania. Nowoczesne technologie umożliwiają przygotowanie niezwykle wytrzymałej konstrukcji, której nie straszne będą żadne wiatry. Ponadto tego rodzaju nieruchomość, dzięki materiałom izolacyjnym, odporne są na ulewne deszcze.
Zimne domy pasywne
Brak zastosowania naturalnych surowców nie wyklucza faktu, iż dom energooszczędny nie posiada innego systemu grzewczego. Informacje na temat wiecznego chłodu panującego we wnętrzach domu pasywnego są jak najbardziej zaliczane do mitów. Tradycyjne grzejniki zastępują nowoczesne systemy wentylacyjne połączone z rekuperatorem. Ogrzewanie domów ekologicznych opiera się na wtórnym wykorzystaniu ciepła ze zużytego powietrza. W praktyce przekłada się to na sytuację, gdzie użytkowane RTV oddaje ciepło, które wykorzystywane jest z kolei do ogrzania pomieszczenia. Właściwy system wentylacyjny rozprowadza ciepło, a filtry pozbawione wszelkich zanieczyszczeń.
Jeśli jesteś zainteresowany tematyką naturalnego budownictwa, i chciałbyś wykonać zmiany w swoim dotychczasowym otoczeniu to zapraszamy do kontaktu. świadczymy usługi między innymi w zakresie naturalnych tynków, np. glina, impregnacji drewna i wiele innych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *