Materiały ekologiczne – wady i zalety.

Podczas produkcji wielu materiałów budowlanych wykorzystuje się dużą ilość energii nieodnawialnejprzez co emitowana jest również dużą ilość dwutlenku węgla. Aby temu zapobiec warto postawić na ekologiczne materiały, które są bardzo korzystanie dla środowiska, jak i zdrowia domowników.

Drewno impregnowane

To bardzo popularny surowiec, który wykorzystuje się do konstrukcji szkieletowych tudzież wykończenia elewacji. To materiał odnawialny, dzięki któremu demontaż z drewna jest bardzo prosty. Powstałe odpady są łatwe do utylizacji. Do produkcji materiałów drewnianych wykorzystywane są odpady drewniane i drewno certyfikowane.

Cegły z rozbiórki / tynki z gliny

Do produkcji cegieł będących z w 100% naturalne używana jest duża ilość energii, z tego też względu
ceramika z rozbiórki jest wymierną korzyścią dla środowiska. W praktyce jego cena jest dwa razy
mniejsza aniżeli nowy materiały. Największe koszty generuje oczyszczanie cegieł z zaprawy. Niegdyś
cegły były łączone zaprawą wapienną toteż materiały będące wcześniej konstrukcją przedwojennych
domów są łatwiejsze w oczyszczeniu. Bardzo dobrą alternatywą mogą być także tynki z gliny.

Szkło

Długowieczność szkła polega przede wszystkim na jego nieustannym przetwarzaniu poprzez przetapianie i uszlachetnianie. W wyniku jego przetworzenia uzyskuje się materiał budowlany – szło piankowe. Połączenie roztopionej stłuczki szklanej z domieszką pianotwórczą w rezultacie przekłada się na powstanie owego surowce. Doskonale komponuje się również z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak tadelakt czy naturalne farby i oleje. Jest to niezwykle korzystny materiał stanowiący izolację termiczną oraz akustyczną. Szkło piankowe o białej kolorystyce posiada pory otwarte, szkło piankowe zaś zamknięte przez co jest mniej wytrzymałe ale za to lżejsze. Szkło zalicza się do nielicznego grona materiałów budowlanych wykorzystywanych w dzisiejszych czasach, które przy produkcji nie wymaga zużycia duże ilości energii. Jego waga oscyluje w wartości 150 kg/m3. Może być wykorzystywane zarówno do ocieplenia ściany, stropu jak i na warstwy drenażowe. Stosuje się je również do podbudowy płyt fundamentowych. Co najważniejsze, szkło wchłania wody, jest odporne na korozję, jak i niepalne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *